
Jednostki organizacyjne
Kierownik 032 331 93 78 Rejestracja 032 331 93 71 Pracownia biochemii 032 331 93 70
Pracownia hematologii i analityki ogólnej 032 331 92 79 Pracownia serologii grup krwi oraz Bank Krwi 032 331 92 78
Kierownik Laboratorium mgr Elżbieta Żmuda
Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku 7.00 do 10.00
Punkt pobrań czynny od poniedziałku do piątku 7.00 do 10.00
OFERTA LABORATORIUM OBEJMUJE BADANIA Z ZAKRESU:
- Hematologii
- Biochemii
- Koagulologii
- Immunochemii
- Analityki ogólnej
- Serologii grup krwi ( na terenie laboratorium znajduje się Bank Krwi)
Laboratorium obsługuje pacjentów Naszego Szpitala oraz pacjentów przychodni.
SYSTEM KONTROLI JAKOŚCI:
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne prowadzi system kontroli wewnątrzlaboratoryjnej i zewnątrzlaboratoryjnej
Kontrola wewnątrzlaboratoryjna – obejmuje wszystkie badania wykonywane w laboratorium. Wyniki tej kontroli są udokumentowane.
Kontrola zewnątrzlaboratoryjna – Laboratorium uczestniczy w zewnętrznej kontroli badań z zakresu immunochemii, równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolotów ISE, koagulologii, biochemii, markerów kardiologicznych, hematologii prowadzonej przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi.
Ponadto laboratorium uczestniczy w Biochemicznej Niezależnej Zewnątrzlaboratoryjnej Międzynarodowej Kontroli Jakości RIQAS oraz Krajowym Programie Zewnętrznej Oceny Jakości dla Laboratoriów Immunologii Transfuzjologicznej prowadzonej przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Rejestracja 32 331-93-22
Kierownik Pracowni: lekarz specjalista radiolog Hanna Bistroń – Mika
Kierownik Zespołu Techników: Gnatek Małgorzata
Rejestracja Pacjentów od 08:00 – do 14:00
Wydawanie wyników od 08:00 – do 17:00
PRACOWNIA RTG
Uruchomiona w 1991 roku nowa pracownia RTG mieszcząca się na terenie szpitala została wyposażona w aparat RTG typ X-18 ze stanowiskiem grafii i skopii z monitorem oraz sprzętem w ciemni. W pracowni tej wykonywane były badania dla osób hospitalizowanych, pacjentów zgłaszającym się do poradni chirurgicznej, ortopedycznej i urologicznej oraz ludzi kierowanych przez Pogotowie Ratunkowe. Pracownia zabezpieczała całodobowe dyżury także przez weekend. Obsługiwano wówczas również pracowników KWK „Knurów” i KWK „Szczygłowice. W 2005 roku został zakupiony nowoczesny aparat Philips Duo Diagnost z stanowiskiem grafii i skopii z monitorem. Rok później oddano do użytku wysokiej klasy wywoływarkę , która zmniejszyła do minimum czas oczekiwania na zdjęcia rentgenowskie.
Obecnie w pracowni wykonuje się badania przewodu pokarmowego, badania układu moczowego z zastosowaniem środków cieniujących (urografie), cholangiografie przez dren oraz inne badania związane z pobytem pacjenta w szpitalu. Zatrudnieni technicy obsługują także przewoźny aparat Practix 21 wykonując badania śródoperacyjne na bloku operacyjnym i zdjęcia przyłóżkowe w przypadku pacjentów obłożnie chorych.
REZONANS MAGNETYCZNY
Pracownia rezonansu Magnetycznego w Szpitalu wyposażona jest w aparat marki SIMENS 0,35 T,który jest przyjazny pacjentowi dzięki swojej budowie typu otwartego( nie jest to waski tunel).Wykonuje badania: – głowy, barku, kregosłupa odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowo- krzyżowego, kolan, bioder
Nowo uruchomiona Pracownia TK mieści się na terenie Szpitala na poziomie -1 w miejscu dawnej ciemni pracowni RTG. Po ucyfrowieniu aparatu RTG zbędne stały się pomieszczenia zajmowane przez urządzenia wywołujące błony RTG. Ich miejsce po remoncie zajął nowoczesny 16 – rzędowy aparat TK marki GE. Pracownia jest klimatyzowana, wyposażona w pokój przygotowawczy dla pacjenta oraz sterownię. Nad całością przeprowadzanych badań czuwa lekarz wraz z pielęgniarką.
Wykonujemy badania głowy, kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego), miednicy, klatki piersiowej, brzucha, kończyny dolnej i górnej oraz badania tętnic.
Rejestracja 32 331 92 57
Kierownik: lek. Marek Hildebrandt
Rejestracja i wydawanie wyników badań histopatologicznych w Pracowni Endoskopii
odbywa się od poniedziałku do piątku między godziną 13.00 a 14.00
Pracownia endoskopii w Szpitalu w Knurowie Sp. z o.o. zaprasza na bezpłatne badania przewodu pokarmowego (panendoskopię oraz kolonoskopię). Wykonają je lekarze specjaliści i wykwalifikowane pielęgniarki. Fachowcy użyją nowoczesnego sprzętu diagnostycznego z torem wizyjnym.
Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu w Knurowie istnieje możliwość dokumentacji fotograficznej zabiegu, która jest później dołączona do wyników. W razie wskazań medycznych w trakcie badania wykonywana jest także całkowicie bezbolesna biopsja.
W knurowskim szpitalu zabiegi kolonoskopowe lekarze robią w krótkotrwałym znieczuleniu i pod nadzorem doświadczonego zespołu anestezjologicznego. Co ważne, istnieje także możliwość znieczulenia podczas panendoskopii, jeśli zachodzi konieczność ze względu na wskazania medyczne.
Jak przygotować się do endoskopii w warunkach domowych
- Jeżeli masz planowaną gastroskopię, dzień przed badaniem zjedz ostatni posiłek do godziny 18.00, a płyny przyjmuj do 24.00.
- Masz planowaną kolonoskopię? Kilka dni przed badaniem zaprowadź płynną dietę, jeśli cierpisz na zaparcia. Trochę gorzej w warunkach ambulatoryjnych, bo lekarz poda ci lek na przepłukanie jelit dzień przed, a w dniu zabiegu zaleci jeszcze, niestety, lewatywę. Pamiętaj, by dużo pić – zapobiegniesz odwodnieniu i utrzymasz odpowiednie ciśnienie.